top of page
YOF_SEKER_SEFAF_edited.png

​Daha iyi bir dünya için yaratıcı çözümler ararken yalnız değil kolektif hareket etmenin bizi ve çözümlerimizi güçlendirdiğini biliyoruz. Her gün önüne çıkan zorluklarla yaratıcı şekilde mücadele eden öğretmenlerin cesaretinden, yaratıcı özgüveninden aldığımız ilhamla dayanışmanın gücüne inanarak Yaratıcı Özgüven Festivali 2023’te katılımcılar  #YaratıcılıklaBirlikte Hikâyelerini paylaştılar.
 

Yaratıcı Özgüven Festivali’nin 3.sünde bizimle paylaşılan 92 #YaratıcılıklaBirlikte Hikâyesinden katılımcılar arasından 3 tanesi değerlendirme yapılan kategorilerde ödül aldı. Oylamaya sunulan ve ödül sahiplerinin hikâyelerini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

 • Yaratıcılık Kategorisi Ödülü - Dinozorların İzinde Milyonlarca Yıl Öncesine Yolculuk: Bilimin Gizemi
  Yazar: Mustafa Sarıkaya On yılı aşkın bir zamandır, ülkemizin çeşitli bölgelerinde, dağlarında fosilleri araştırıyorum. Bu kapsamda bilimin gizemli yüzü ile karşılaştım. Sandıklar dolusu fosil arşivine sahip oldum. Bu tutkuyu tematik ve bilimin gizemli yüzü ile harmanlayıp yaklaşık iki yıldır aktif olan “3DFosil Bilimi Müzesi”ni kurduk. Yüzlerce öğrenciyle dinozorların izinde milyonlarca yıl öncesine yolculuk yapıyoruz. Hedefimiz “Mobil 3D Fosil Bilimi Müzesi” ile ülkemizin ücra köşelerindeki sıradışı öğrencileri keşfetmek. (Keşfetmek için Instagram adresi: @3dfosilmuze)
 • Enerji Kategorisi Ödülü - Ören Öğretmen
  Yazar: Büşra Nur Serdar (Değişim Elçisi) Fırsat eşitsizliği hep mücadele ettiğimiz bir sorun; çoğu zaman maalesef tek seferlik ya da ilk akla gelen dayanışma örnekleri sergiliyoruz. Kırsalda yaşayan çocuklar için kışlık kıyafet önemli bir ihtiyaç. Hepimiz duymuş, görmüş ya da dahil olmuşuzdur; kıyafet alınıp ihtiyaç sahibi çocuklara veya okullara ulaştırılan dayanışma çalışmalarını. Ben daha anlamlı bir şey yapmak istiyordum; aramızda bir bağ kurulsun istiyordum. Dayanışma için daha çok emek vermek ve bunu hep sürdürmek istedim. Ve atkı, boyunluk örmeye karar verdim. Sadece tek bir örgü modeli biliyorum ama olsun yine de ördüm. İlk ördüklerimi, hediyelerle de destekleyip özenle paketledim ve Van'da bir ortaokula ulaştırdım. Bendeki nasıl bir mutluluk anlatamam. Birkaç ay sonra "Bir Ören yetmez, daha çok çocuğa ulaşmalıyım." diyerek duyurular yaptım etrafıma. 15 kişi, farklı şehirlerde örmeye başladık. Böylece “Ören Öğretmen” olarak geçen yıl çeşitli şehirlerden tam 340 çocuğa ulaştık. Şimdi de yeni dönem için örüyoruz.
 • İşbirliği Kategorisi Ödülü (InCommon: Bir Kolektif Akıl Girişimi)
  Yazar: Suat Kardaş (Paydaş) Uzun yıllardır eğitim, çocuk ve sivil toplum alanında çalışan kişiler olarak eğitimin sürdürülebilir ve barış içinde bir dünya kurulması ve bireylerin onurlu bir yaşam sürmesi için en güçlü araçlardan biri olduğuna inançtan vazgeçmedik. Bununla birlikte yıllar içinde eğitimin sürdürülebilir bir gelecek inşa etme konusundaki yetersizliğinin, kişilerin ve kurumların kalıcı çözümler geliştirme konusundaki engellerinin yakın şahidi olduk. Eğitim sistemi, çocuklar, aileler, eğitimciler ve eğitim sektöründeki diğer paydaşlar düşünüldüğünde, nüfusun yaklaşık üçte ikisini doğrudan etkileyen kolektif bir sorun. Kolektif sorunların kolektif çözümler gerektirdiğine; kolektif çözümlerin daha uygulanabilir, etkisi yüksek ve sürdürülebilir çözümler olduğuna inanıyoruz. Kolektif çözümler ise kolektif bir akıl ister. Aklına ve kalbine güvendiğimiz insanları müştereklerimizde buluşturarak eğitimde kolektif aklı nasıl harekete geçirebiliriz?” sorusuna cevap aramak için bir yolculuğa çıkmak gerekti.
 • Bir Fikir Bin Fikir
  Yazar: Filiz Saray Öğrencilerimle birlikte yaratıcı okuryazarlık ve çizerlik etkinlikleri yapıyorduk. Zamanla “yaratıcı özgüven” tanımlamasının farkına vardık. Yaratıcılığın bir üst sınırı olmadığı gibi olmamasının da imkansız olduğunu fark ettik . Her çocuk başka bir paydaşı ile bir araya gelince ürün ortaya koyma noktasında daha istekli, huzurlu hissediyordu ve bunu birbirine destek olarak daha rahat yapabileceğini biliyordu. Bunu bir öğretmen olarak gözlemlemek net olarak mümkündü. Ben de bu rastlantısal adımları bir araya getirerek bir çocuğun tek başına yapamayacağını düşündüğü bir şeyi, birlikte rahatlıkla başaracağını ve bunun sonucunda “Tek başıma da yapabilirim.” özgüvenini kazanacağının farkına vardım. Süreç içerisinde bir planlama yaparak yaratıcı okuryazarlık ve çizerlik konularını birleştirdim ve yıl içerisine yaydım. Şu an sınıfça yazıp resimlediğimiz bir öykümüz var.
 • FORBİL Eğitsel Oyunu İle Kimyada Bileşik Formüllerini Öğreniyoruz!
  Yazarlar: Esma Köse ve Özlem Bulduk Kimya formüllerinin öğrenilmesine yönelik “Double” odaklanma oyununa inovasyon çalışması yaparak “FORBIL” oyununu geliştirdik. 2204 TÜBİTAK liseler arası proje çalışmasına katılarak Marmara Bölge Finali’nde yarıştık. Kimya formüllerinin eğlenerek öğrenilmesi açısından yaratıcı bir çözüm sunduk. Eğitsel oyunların genel amacı daha etkili ve kalıcı bir öğrenme sağlamak, eğlenceli vakit geçirerek yeni şeyler öğrenmektir. Öğrencilerimle birlikte Double odaklanma ve dikkat geliştirici oyunu üzerinde inovasyon çalışması yaparak FORBİL eğitsel oyununu geliştirdik. FORBİL eğitsel oyununda da kimya dersinde öğretilmek istenen bileşik formüllerinin isimlerini daha kolay ve eğlenceli bir şekilde öğretilmesi, eğitsel oyunun sınıflarda, derslerde ya da öğrenciler arasında oynatılarak ve görsel kullanılarak öğrencilerin akıllarında daha kalıcı bir hâle getirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada görsellik için farklı yazı tipi ve renk kullanılmıştır. Oyunun 5 farklı oynanma stili bulunmaktadır. Bilimsel verimlilik ve yeterlilik alanında çalışma yapılarak TÜBİTAK 2204 A. Liseler arası proje yarışmasına katıldık. Yarışmada Marmara Bölge Sergisi’ne davet edilerek 6. olduk. Öğrencilerimizin girişimcilik ruhu ile oyunumuz kutu oyunu hâline getirilmiştir.
 • Birlikte Yaşanan Sanat Serüveni
  Yazar: Maggie Pınar Deprem sonrası, Adıyaman Çadırkent'te uygulamak üzere Onarıcı Sanat Programı geliştirdim. Sanat malzemelerini toplumsal kaynaklardan sağladım. Eğitici Eğitimi Pilot Çalışmaları, İstanbul'da afet sonrası destek amaçlı AED Sempozyumu’nda gerçekleşti. Programı, Adıyaman Çadırkent'te kurulan ÇABAÇAM Eğitim Birimi’nde gönüllü olarak 3-6 yaş çocuklarla uyguladık. Farklı modaliteleri içeren tematik sanat deneyimleri ile Nisan 2023’te gerçekleşti. Onarıcı Sanat Yaklaşımı’nın çocuklarla, gönüllü eğitmenlerle ve ailelerle bir arada, barış ortamında canlı bir uygulaması gerçekleşti. Yetişkin gönüllü eğitmenlere yönelik tam bir eğitim denemesi örneğiydi. Dört gün boyunca, en zor durumlarda gerçekleşen, yoğun olduğu kadar keyifli Adıyaman deneyimimiz, bu yaklaşımın deprem bölgesinde devam eden ihtiyaçlara yanıt vermesi, ayrıca her ortamda, her sınıfta sürekli uygulanabilecek bir yaklaşım hâline gelmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Uygulayıcı rehber kitapçığı hazırlanıyor.
 • Birlikten Doğan Kuvvet: Okul Destek Derneği
  Yazar: Okul Destek Derneği Her şey; 2020 yılının başında, pandemi daha başlamamışken, iki yakın arkadaş Ebru Ataca ve Orkun Oğuz'un hayallerini birbirine anlatmasıyla başladı. Hayalleri; herhangi bir yerden destek alamayan, geleceğin parlak zihinleri olan ortaokul öğrencilerinin özellikle matematik ve fen bilimlerinde ilkler arasına girmelerini sağlamak, onlara ücretsiz çevrim içi ders desteği vermekti. Önlerinde pek çok engel vardı ancak beraber yol alırlarsa neden olmasın, dediler ve bu hayale gönül veren arkadaşlarıyla el ele verip yola çıktılar. Böylece 2020'nin Nisan'ında ilk resmi adımı attılar: Okul Destek Derneğini kurdular. Okul Destek Derneğinin kurulmasıyla genç beyinlere ulaşmaya istekli, eğitimin gücüne inanan, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak isteyen herkes; dernekte gönüllü eğitmen olmaya başladı. Nisandan hazirana dek Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce öğrenciye matematik ve fen bilimleri dersleri verdi. Pandeminin devam etmesiyle Okul Destek Derneğinden çevrim içi ders desteği alan öğrenci sayısı bir anda binlere, gönüllü eğitmen sayısı ise yüzlere ulaştı. Ardından derslere Türkçe ve İngilizce eklendi. Beraberliğin, dayanışmanın ve iyiliğin gücüne inanan ve dünyanın dört bir yanından ODD’ye destek veren gönüllü eğitmenler; geleceğin aydınlık yarınları olan öğrencilere 2020’den bu yana rol model oldu, onların ufuklarını genişletti, motivasyonlarını yükselterek okul başarılarını artırdı. ODD, yüzlerce kilometre uzakta yaşayan parlak zihinlere uzakları yakın ediyor; onlara aydınlık bir yarın vadediyor. Her yıl birbirinden yaratıcı ders içerikleriyle ve etkinliklerle daha çok öğrenciye ve gönüllü eğitmene ulaşabilmeyi amaçlıyor ve birlikten kuvvet doğduğunun emsalsiz bir örneği olmaya devam ediyor.
odak_edited.png
bottom of page